Ugrás a tartalomra

szállodák, fogadók Pesten az 1850-es évek közepén

leguan küldte be máj 15, 2013 időpontban
Hely/kategóriák

A XIX. század közepén nagyszámú, különböző minőségű szálláshely létezett Pesten és elővárosaiban. A fogadók többségükben a vidékről ügyeik intézésére, vásárokra  Pestre látogatók befogadására készültek, tágas kocsiszínnel, istállókkal. A szállodák huzamosabb lakóhelyül is szolgáltak, emellett a társadalmi, társasági, tudományos, irodalmi és művészeti élet eseményeinek is színteret adtak. A kor neves írói, költői, politikusai gyakran nem csak napi vendégek, hanem hónapokig, évekig ott lakók is voltak. De ezekben  szálltak meg a külföldi arisztokraták és diplomaták is. Többségükhöz étterem , esetleg kávéház is tartozott, nevük említése gyakran ezekre vonatkozik. A megnevezések különben is megtévesztőek lehetnek, több azonos név egyidőben vagy egymást követően is létezett a városban.

A sok szálloda és fogadó közötti kiválasztást elősegíthette egy olyan útikalauz is, mint a Hartleben kiadó által 1855-ben megjelentetett Polyglotten-Führer, ami a következőket tartalmazta:
"A belváros-ban következő szállodákat találunk: 1.) az Angol Királynét, 2.) a Vadászkürtöt a Kishíd-utcában, 3.) a Nádort Pest legélénkebb utcájában, a Váci-utcában. Továbbá  a  belvárosban  vannak még e következő fogadók, ú. m. 1.)   a Fehér hajó a Hajó utcában, kilátóval a Serviták és a Kristóf-terére, 2.) az Aranysas az Újvilág-utcában. A Lipótváros számlál négy szállodát, u. m. a Magyar Királyt a Színház-téren, az István Főherceget a Felsődunasoron, az Európát ugyanott, a Tigrist a Nádor-utcában, továbbá két vendégfogadót, u. m. a Vác városát a Nádor-utcában, a Griffet a Váci-úton.  Szinte a Váci-úton, (de már a Terézvárosba kebelezve) létezik a Paris Városához címzett szálloda is. A Magyar Nemzeti Színház közelében, a Kerepesi úton találjuk: a Griff, Mátyás király, Vörös Ökör és Fehér Hattyú fogadókat. A Józsefvárosban, az Üllői-úton találjuk az Arany Sas és a Stáció-utcában az Arany Ökör fogadókat.   A Ferencvárosban, a Széna-téren léteznek a Két Oroszlán és Két Pisztoly, továbbá a Soroksári-utcában a Két Medve, Két Korona, Két Bak és a Két Nyúl utcában az Arany Nap című fogadók."
(Idézi: Lestyán Sándor Pest-Budai regélő, Officina 1940.)

(A térképen kék számmal jelöltek helye csak hozzávetőleges.)

Részletesebben:

István Főherceg szálló

Tigris szálló

Angol Királynő szálló

Vadászkürt szálló

Nádor szálló

Páris Városához szálló

Mátyás Király fogadó

Két Pisztoly fogadó

Amelyikről még nincs szócikk, de van kép, azt ide teszem.

Cím

Belváros
Magyarország

Hosszúsági és széleségi fokok